Matchkallelser 2024
Hej alla föräldrar,
Inför säsongen så har vi tänkt att ändra hur vi kommunicerar inför match då det ifjol blev en hel del skickande av kallelser men ändå svårt att ha koll på om tjejerna bara kunde en viss dag eller match på helgen. Samtidigt som att vi ibland missade återbud kort före match. Etc
Vi tänker även att kallelser för kommande två veckor kan hjälpa er att planera helgerna lite bättre genom att se när matcherna kommer att vara.
Kort sammanfattat är tanken så här…. Se bild för hur det ser ut i SportAdmin-appen.
|
Frånvaro |
Föräldrar ska |
När? |
Tränare ska |
|
Planerad frånvaro (bortrest, annan aktivitet planerad) |
Förhandsrapportera aktivitet som “Tillgänglig“ eller ”Ej tillgänglig” för Aktivitet/ kommande matcher i kalender |
Tidigast så fort matcher är inlagda. Senast söndag ojämna veckor (17, 19, 21..) för kommande två veckor. |
Matchkallelse efter uttagning skickas senast måndag jämna veckor (18, 20, 22…) till tillgängliga tjejer för kommande två helger. Om ej tillräckligt med tjejer så tillfrågas F13 eller plan för dubblering. |
|
Oplanerad frånvaro (sjukdom eller annan oplanerad händelse) |
Svara “Kommer” eller “Kommer ej” på matchkallelse |
Senast onsdag före helgen som matchkallelse gäller. |
Kalla in F13 eller bestämma vilka i laget som kan dubblera så att vi är tillräckligt många på matchen. |
|
“Akut” frånvaro (sjukdom) |
Ringa tränare som är kallad till samma match så snart som möjligt. |
Så snart som möjligt efter onsdag. |
Lösa det så gått det går… |
OBS! Tänk på att ni inte får en påminnelse från systemet om att förhandsrapportera tillgänglighet…. Bättre att ni går in innan säsong och gör ert barn tillgänglig för att ändra senare när ni gjort era planer. Annars blir de inte kallade till match!! Alla matcher ligger inne i SportAdmin som kommande Aktivitet.
Mvh Tränarna




